Који је орган, односно овлашћено лице, надлежно и овлашћено за издавање прекршајног налога, утврђено је законом и прописом којим се одређена радња квалификује као прекршај. Чланом 39. став 3. повећана је горња граница прописивања новчаних казни у фиксном износу чиме је створена могућност да се фиксном новчаном казном санкционише већи број прекршаја, па се тако новчана казна може прописати у фиксном износу за физичко лице и одговорно лице од 1.000 до 10.000 динара, за предузетника од 5.000 до 50.000 динара, а за правно лице од 10.000 до 100.000 динара.
Прекршајни налог се сачињава у три истоветна примерка, од којих се оригинал уручује лицу против кога је издат прекршајни налог.
Садржина прекршајног налога
Прекршајни налог се издаје у писаној форми и његова садржина је прописана чланом 170. Закона. Саставни део прекршајног налога су поуке и упозорења лицу против кога је издат прекршајни налог.
Поуке и упозорења у прекршајном налогу су:
1) ако лице против кога је издат прекршајни налог прихвати одговорност и у року од осам дана од дана пријема прекршајног налога плати половину изречене казне, ослобађа се плаћања друге половине изречене новчане казне (члан 173. став 1);
2) лице против кога је издат прекршајни налог може прихватити одговорност за прекршај и након истека рока од осам дана од пријема прекршајног налога, ако пре поступка извршења добровољно плати целокупан износ изречене новчане казне (члан 173. став 4);
3) лице против кога је издат прекршајни налог, уколико не прихвата своју одговорност, може надлежном суду у року од осам дана од пријема прекршајног налога, лично или преко поште, да достави потписан прекршајни налог, који тада представља захтев за судско одлучивање о прекршајном налогу (члан 174. став 1);
4) ако суд утврди да је лице против кога је издат прекршајни налог и који је захтевао судско одлучивање одговоран за прекршај, својом одлуком ће га обавезати да новчану казну из прекршајног налога плати у пуном износу као и да надокнади судске трошкове (члан 174. став 7);
5) ако лице против кога је издат прекршајни налог у року од осам дана од дана пријема прекршајног налог не плати изречену казну или не поднесе захтев за судско одлучивање о издатом прекршајном налогу, сматраће се да је прихватио одговорност пропуштањем, а прекршајни налог ће постати коначан и извршан (члан 173. став 2);
6) лице против кога је издат прекршајни налог (кажњено лице) у случају принудног извршења изречене новчане казне, биће дужно да надокнади трошкове извршења (члан 318. став 6);
7) физичком лицу, предузетнику и одговорном лицу у правном лицу против кога је издат прекршајни налог неплаћена новчана казна може се заменити казном затвора или радом у јавном интересу (члан 41).
Правилно попуњавање обрасца прекршајног налога од стране службеног лица по откривању прекршаја, од пресудне је важности за његову даљу судбину. Од тога да ли је прекршајни налог правилно и читко попуњен, зависиће и поступање прекршајног суда приликом извршења или по поднетом захтеву за судско одлучивање о издатом налогу. С друге стране, поуке и упозорења наведене у налогу су од значаја за лице коме је издат тај налог и то лице би требало да их прочита са посебном пажњом, након чега ће лакше проценити како да поступи, односно да ли ће у року од осам дана платити половину новчане казне или надлежном прекршајном суду предати потписани прекршајни налог и затражити судску заштиту, или ће се пак понашати пасивно и не поступити ни на један од ова два начина.
Достављање прекршајног налога
Ако је лице за кога се сматра да је учинило прекршај присутно у моменту откривања прекршаја, прекршајни налог ће му се уручити одмах, на лицу места и то лице потписом на налогу потврђује пријем. Ако ово лице одбије да прими налог, службено лице ће га упозорити на последице одбијања пријема, унети у налог забелешку о одбијању пријема, чиме се сматра да је прекршајни налог уручен. Када лице против кога се издаје прекршајни налог изјави да ће затражити судску заштиту, тада службено лице, на основу договора са судом, може већ приликом уручења налога на лицу места, одредити и датум претреса пред судом. Сматраће се да је лице коме је уручен прекршајни налог одустао од захтева за судско одлучивање ако се не појави на суду у заказано време.
Ако је лице за кога се сматра да је учинило прекршај одсутно и када околности откривања и природа прекршаја то захтевају, због чега му се не може издати прекршајни налог на лицу места, достављање се врши преко поште или доставне службе овлашћеног органа, у складу са одредбама о достављању из овог закона.
У простор за забелешке на самом прекршајном налогу, службено лице уписује само две ситуације:
- одбијање пријема налога или
- датум одржавања претреса пред надлежним прекршајним судом.
За разлику од записника о извршеној контроли, службено лице нема могућност да у забелешке уписује примедбе лица против кога се издаје прекршајни налог, јер то лице, уколико се не слаже са садржином прекршајног налога, има могућност да у року од осам дана од дана пријема налога, затражи судску заштиту.
Прихватање одговорности
Плаћањем половине новчане казне изречене прекршајним налогом у року од осам дана од дана пријема налога, лице против кога је издат прекршајни налог прихвата одговорност за прекршај за који му је налог издат и на тај начин се то лице ослобађа плаћања друге половине изречене казне.
Плаћањем целокупног износа новчане казне изречене прекршајним налогом након протека рока од осам дана од дана пријема налога, а пре поступка извршења, лице против кога је издат налог прихвата одговорност за прекршај, и на тај начин се то лице ослобађа плаћања трошкова који настају у поступку извршења.
Лице против кога је издат прекршајни налог ако се понаша пасивно, ако не плати казну, нити поднесе захтев за судско одлучивање, прихвата одговорност прећутно, и тада овлашћени орган прекршајни налог са констатацијом коначности и забелешком да новчана казна није плаћена, доставља надлежном прекршајном суду да спроведе поступак извршења. То лице ће бити у обавези да плати целокупан износ новчане казне изречене прекршајним налогом и трошкове који настану у поступку извршења.
Поступак по захтеву за одлучивање од стране суда
Лице против кога је издат прекршајни налог, ако не прихвата своју одговорност, има на располагању једини начин да искаже своје неслагање са наводима из налога, а то је да затражи покретање поступка пред надлежним прекршајним судом по месту извршења прекршаја, тако што ће у року од осам дана од дана пријема налога, лично или преко поште, доставити потписан прекршајни налог суду, који постаје захтев за судско одлучивање о прекршајном налогу. На тај начин то лице иницира поступак против себе и стиче својство окривљеног у прекршајном поступку, али и сва права окривљеног у поступку, пре свега стиче право на претпоставку невиности, а терет доказивања обележја прекршаја и прекршајне одговорности је на издаваоцу прекршајног налога.
Суд је у обавези да одмах по пријему захтева заведе предмет, испита захтев и донесе решење о покретању поступка, а ако је окривљени суду лично поднео захтев за судско одлучивање, суд ће окривљеном издати и потврду о пријему захтева и окривљеног одмах саслушати или му заказати претрес.
Одустанак окривљеног од захтева за судско одлучивање
Окривљени може одустати од захтева за судско одлучивање на првом рочишту које је заказано по његовом захтеву. Суд ће утврдити да је окривљени одустао од захтева и у случају ако је уредно позван, а окривљени не приступи на рочиште, нити свој изостанак оправда. У овим случајевима суд ће решењем утврдити да је прекршајни налог коначан и извршан и окривљеног обавезати да плати настале трошкове прекршајног поступка, а новчану казну унеће у регистар новчаних казни.
Испитивање захтева за судско одлучивање
Поднети захтев за судско одлучивање испитује прекршајни суд. Решењем ће суд одбацити неблаговремен или непотписан захтев за судско одлучивање. Приликом доношење решења, суд се мора позвати на поуке и упозорења садржане у поднетом прекршајном налогу.
Ако је нечитак прекршајни налог који је окривљени поднео као захтев за судско одлучивање, или не садржи све потребне податке за поступање суда, пре доношења решења о покретању поступка суд ће затражити од органа који је издао прекршајни налог да га у року од осам дана уреди. Ако овлашћени орган не поступи по захтеву суда и не отклони недостатке, сматраће се да је орган одустао од издатог налога и суд ће га решењем одбацити.
Ако је захтев за судско одлучивање поднет месно ненадлежном прекршајном суду, тај суд ће захтев проследити месно надлежном прекршајном суду. Кад суд утврди да захтев за судско одлучивање испуњава законом прописане услове, донеће решење о покретању прекршајног поступка. Прекршајни суд ће издаваоца налога обавестити да је прекршајни поступак покренут и затражити да о учињеном прекршају пружи доказе којима располаже.
Извршење прекршајног налога у скраћеном поступку
У циљу спречавања избегавања плаћања новчане казне изречене прекршајним налогом, издавалац налога ће учиниоцу прекршаја који не може да докаже свој идентитет, који нема пребивалиште или не живи на адреси на којој је пријављен, или који одлази у иностранство, наложити да изречену казну плати одмах преко банке или поште. Уколико то није могуће због околности случаја, издавалац налога ће новчану казну од учиниоца прекршаја наплатити на лицу места, уз издавање потврде у којој је наведен наплаћен износ новчане казне и износ поштарине, а овлашћени службеник ће првог наредног радног дана уплатити новац преко поште.
Уколико учинилац прекршаја не плати новчану казну по издатом прекршајном налогу, сматраће се да је поднео захтев за судско одлучивање и одмах ће га службено лице довести пред надлежни прекршајни суд. Када учиниоца прекршаја није могуће одмах довести пред суд, представник овлашћеног органа ће том лицу задржати личну исправу до доношења одлуке суда. Задржавање личне исправе може трајати најдуже док се не доведе у надлежни суд или док не плати изречену казну